C0805C222K5RAC TU KEMET
C0805C222K5RAC TU Images
Please contact us for more photos of C0805C222K5RAC TU
Part Number C0805C222K5RAC TU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0022uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0805C222K5RAC TU
Datasheet download C0805C222K5RAC TU.pdf
Request Quotation for C0805C222K5RAC TU
C0805C222K5RAC TU Specifications
Part Number C0805C222K5RAC TU
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 50 V
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Case Size 0805
Tolerance 10 %
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Rad Hard No
Package/Case 0805
Operating Temperature -55 to 125 °C
Dielectric X7R
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.78 mm
Capacitance Value 0.0022 uF
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.78 mm
Product Length 2 mm